Alabama’da dondurulmuş embriyoları çocuk sayan karar üzerine tüp bebek tedavileri askıya alındı

0

Alabama mahkemesinin dini gerekçelerle aldığı kararın kadınların üreme özgürlüğüne ciddi bir darbe indirebileceğinden korkuluyor.

REKLAM

ABD’nin güneydoğu eyaletlerinden biri olan Alabama Yüksek Mahkemesi, geçen hafta tartışmalı bir kararla, dondurulan embriyoların eyalet yasalarına göre çocuk sayıldığına hükmetti.

Mahkemenin kararı, dondurulmuş embriyoları kazara yok edilen çiftlerin açtığı ihmal sonucu ölüm davaları kapsamında geldi.

Kararın, dondurulmuş embriyoları saklayarak tüp bebek tedavisi sunan şirketler üzerinde daha büyük etkisi oldu.

Karar, bu kliniklerin bakım sağlama konusunda isteksiz kalmasına ve potansiyel olarak yasal işlemlere karşı savunmasız kalmasına neden oldu.

Kararda ne söylendi?

Karar, üyelerinin tamamı seçilmiş Cumhuriyetçilerden veya Cumhuriyetçi bir vali tarafından atanan yargı kurulu tarafından bire karşı sekiz oyla onaylandı.

Mahkeme, davaya konu olan 1872 tarihli “Yanlış Ölüm Yasası” anlamında “doğmamış çocukların” “çocuk” olduğuna ilişkin yerleşik içtihatların bulunduğuna karar verdi.

Karar, kadının rahmi dışında dondurulan embriyolar için “yazılı olmayan hiçbir istisnanın” bulunmadığını belirledi. Ancak karar, dondurulmuş bir embriyonun yok edilmesinin cinayet suçlamalarına yol açıp açmayacağı sorusunu açık bırakıyor.

Baş Yargıç Tom Parker’ın kararı açıklarken İncil ayetlerine ve Hıristiyan ilahiyatçılara gönderme yapması, kilise ile devletin ayrılmasını destekleyenleri endişelendirirken, kürtaja karşı çıkan dindar muhafazakarları sevindirdi.

Tüp bebek tedavileri durduruldu

Kararın ardından Alabama Birmingham Üniversite Hastanesi Çarşamba günü tüp bebek tedavilerini durdurdu. Perşembe günü, Alabama Doğurganlık Hizmetleri’nin Tüp Bebek klinikleri, Üreme Tıbbı Merkezi ve Mobil Revir bazı programlarını askıya alma kararı aldı.

Sağlık savunucuları, “fetal kişilik” fikrini yücelten bu kararın, ABD’de kadınların üreme özgürlüğünün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğini söyledi.

Karar diğer eyaletleri doğrudan etkilemiyor ancak hukuk uzmanları bunun diğer eyaletlerdeki yasama organlarına, mahkemelere veya aktivistlere ilham verebileceğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş