Bu belirtiler kaygı bozukluğunun habercisi

0

Doç. Dr. Taha Can Tuman, günlük hayatta daha sık karşılaştığımız yaygın anksiyete bozukluğu hakkında önemli uyarılarda bulundu. Doç. Hastalar günlük yaşam olayları hakkında sürekli endişe duymakta ve uzun süre sürekli kaygılı hissettiklerini belirtmektedirler. Kaygının içeriği sağlıklı insanlarla aynıdır, ancak kaygının çok şiddetli ve uzun süreli olması ve kişinin günlük işleyişini ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi dışında. Sürekli kaygı ve endişeye ek olarak aşağıdaki belirtilerden en az üçünün eşlik etmesi gerekir: Huzursuzluk veya gerginlik, kolay yorulma, dikkat ve konsantrasyonda zorluk, uykuya dalmada zorluk, uykuda kalmada zorluk veya huzursuz ve huzursuz uyku, kas gerginliği ve sinirlilik. . “Çoğu insan uzun süre sürekli kaygılı hissettiğini söylüyor” dedi.

Sırt ağrısı, terleme ve ağız kuruluğuna dikkat edin

Yaygın anksiyete bozukluğunun fiziksel etkilerine de değinen Doç. Dr. Tuman şöyle devam etti:

“Yaygın anksiyete bozukluğu, yaşam kalitesini değiştiren ve günlük işleyişi ciddi şekilde bozan ciddi bir hastalıktır. Orta yaş ve üzeri kişilerde, kadınlarda, yandaş hastalığı olanlarda, sosyoekonomik durumu düşük olanlarda ve yalnız yaşayanlarda daha sık görülür. Baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı, kas gerginliği, ateş basması, çarpıntı, nefes darlığı, terleme, titreme, ağız kuruluğu, ateş basması, mide-bağırsak sıkıntısı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi fiziksel belirtiler ADD’li kişilerde yaygındır. Hastalığın yaşam boyu görülme sıklığı yaklaşık %5’tir. Uzun süreli anksiyete nedeniyle bu hastalarda sıklıkla eşlik eden depresyon bulunabilir. Bu hastalar mevcut durum ve koşullarla karşılaştırıldığında orantısız ve aşırı bir kaygı durumu sergilerler. Endişe verici konular iş, ekonomik durum, sağlık, aile, çocuklar gibi birçok günlük durumla ilişkilendirilebilir. Çoğu zaman birçok konu hakkında endişelenirler. “Asıl sorun kaygıyı kontrol etmekte zorluk.”

Belirsizliğe tahammülsüzlük terapide ele alınır

Son olarak tedavide ilaçlar ve bilişsel davranışçı terapinin uygulanabileceğini söyleyen Taha Can Tuman, “Terapide belirsizliğe tahammülsüzlük konusu ele alınıyor. Belirsizliğe tahammülsüzlük kaygının uzun süre devam etmesine neden olur. Bu hastalarda endişenin kişiyi tehlikelerden koruduğu, endişelenmezse her şeyin kontrolden çıkacağı, endişelenirse her şeyin yoluna gireceği gibi bilişsel çarpıtmalar olabilir. Yani kaygıya ilişkin olumlu inançlar ele alınmaktadır. Bu inançlar kaygıyı tetikleyebilir. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle olumsuz olayların tehdidini yüksek olarak algılar ve problem çözme ve başa çıkma becerilerini hafife alırlar. Endişeyi sorunlarla başa çıkmanın bir yolu olarak kullanırlar. Bu durum bireyin problem çözme becerilerinin sağlıklı çalışmasını engellemektedir. Ayrıca kaygı verici düşünceleri kontrol etmeye veya bastırmaya çalışmak bu düşüncelerin daha da artmasına neden olur. Dayanıklılık kalıpları çocukluk deneyimleri ve kaygılı bir ebeveynin varlığı nedeniyle gelişmiş olabilir. Kaçınma ve güvenlik arama davranışları kaygının devam etmesine neden olur. Sözlerini şöyle tamamladı: “Terapide bu bileşenlere yönelik müdahaleler yapılıyor”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş