Husiler ‘Tufan 1’ adlı taarruz botu ürettiğini duyurdu

0

Husilere bağlı “Al-Mesira” televizyonunun yayınladığı haberde, Husiler tarafından üretildiği söylenen “Tufan 1” isimli saldırı gemisinin görüntülerine yer verildi.

Görüntülerde bunun 150 kilo ağırlığında, 35 knot hız yapabilen ve savaş başlığıyla donatılmış bir saldırı gemisi olduğu belirtildi.

Yüksek manevra ve gizlenme kabiliyetine sahip olduğu iddia edilen botun, yakın mesafeden sabit ve hareketli deniz hedeflerine saldırabildiği kaydedildi.

Görüntülerde denizde bir hedefe doğru ilerleyen “Tufan 1” gemisinin hızla hedefine yaklaşarak saldırdığı ve onu patlattığı görüldü.

Kızıldeniz'deki durum

Yemen'de İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten bu yana İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koyuyor, bazılarına insansız hava araçları mürettebatıyla saldırıyor. füzeler.

Husilerin eylemleri nedeniyle birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin sağlanması gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” kurulduğunu duyurdu. tehlikede.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'de kontrolü altındaki bölgelere yönelik saldırılarının ardından Husiler, bu ülkelerden gelen tüm gemileri hedef alacaklarını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş