iPhone 15 ve şarj girişleri; Apple 2023 etkinliğinde neler bekleniyor?

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Apple’ın bu yıl ki geleneksel etkinliğinde neler bekleniyor? Yeni ürünlerin yanı sıra en merak edilen konu AB’nin zorunlu kıldığı standart şarj girişi.

Apple’ın 12 Eylül Salı akşamı düzenleyeceği  geleneksel Apple Etkinliği’nde iPhone 15 akıllı telefon serisini tanıtması bekleniyor. Yeni telefonlarla ilgili en büyük soru işaretlerinden biri de şarj girişi olacak.

REKLAM

Teknoloji devinin yıllık etkinliğinde en yeni ürünler, uygulamalar ve güncellemeler tanıtılacak.

Ancak Avrupa Birliği, Apple dahil tüm markaların blok içinde satılan ürünlerinde standart şarj girişi olmasını zorunlu kıldı. Apple ise kendine has şarj girişlerine sahip olması ile biliniyor.

Etkinlikte merakla beklenen iPhone 15’in yeni özelliklerinin yanı sıra Apple Smartwatch gibi diğer yenilikler de merak konusu.

iPhone 15

Apple’ın etkinliğin yıldızı olarak iPhone 15’i tanıtması bekleniyor, ancak mevcut telefonlara göre özelliklerinde büyük farklılık beklenmiyor.

iPhone 15 modellerinin halihazırda olduğu gibi temel modellerden daha pahalı premium versiyonlara kadar çeşitlilik göstermesi ve çoğunlukla cihazların çipleri, bataryaları ve kameralarındaki kapasite ve netlik farklılıklarından oluşması muhtemel.

Bu yılki iPhone 15 Pro ve Pro Max’in uzaktan çekilen fotoğrafların kalitesini artıracak periskop tarzı bir telefoto lense sahip olabileceğine dair söylentiler var.

6x optik yakınlaştırma özelliğine sahip olduğu söylenen Telefoto lens Samsung’un premium  modeli olan Galaxy S22 Ultra’sındaki 10x optik yakınlaştırmanın gerisinde kalacak. Yine de iPhone 14 Pro ve Pro Max’teki 3x optik yakınlaştırmaya göre önemli bir geliştirme olacak.

Gelişmiş kamera, Apple’ın Pro ve Pro Max’in fiyatlarını yükseltmesinin de nedenlerinden biri.

iPhone 14 Pro ABD’de 1,000 dolardan, Pro Max ise 1,100 dolardan başlıyor.

Analistler, bu modellerin iPhone 15 versiyonlarının 100 dolar ila 200 dolar daha pahalı olabileceğini düşünüyor.

Evrensel şarj portları

Peki Apple sadece AB pazarı için olanlar yerine tüm ürünleri için evrensel şarj girişini kullanıma sunacak mı?

REKLAM

AB, 2024 yılı sonuna kadar blokta satılan tüm cep telefonları, tabletler ve kameraların bir USB Type-C şarj girişi ile donatılmasını zorunlu kıldı.

Bu nedenle Apple, 2012’de iPhone 5’in piyasaya sürülmesiyle birlikte Lightning adı verilen girişleri aşamalı olarak kaldırmak zorunda. Ancak şirketin USB-C portlarına geçişi Avrupa pazarı için özel olarak üretilen modellerle mi sınırlayacağı yoksa değişikliği dünya çapında mı yapacağı belli değil.

Techsponential’dan Avi Greengart, “Söylentilere göre Apple, Avrupa düzenlemelerine uymak için gelecek yıla kadar beklemek yerine bu yıl USB-C’ye geçecek,” ifadelerini kullandı.

İki yıl önce AB’nin yeni kanunu tartışılırken Apple, Lightning teknolojisinin dünya çapında bir milyardan fazla cihazda kullanıldığını ve yeni düzenlemelerin “yeniliği aksatacağını” ve “tüketicilere zarar vereceğini” savunarak buna karşı çıkmaya çalıştı.

AB için ise amaç, hayatı kolaylaştırmak ve cihazlar eskidikçe ortaya çıkan elektronik atık miktarını azaltmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş