İzmir Büyükşehir Belediyesi küçük üretici için bir fabrika daha kurdu  Soyer: “Sizin için çalışmaya devam edeceğiz” – GÜNDEM

0

İzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” sözü doğrultusunda küçük üreticiler için bir fabrika daha kurdu. Bergama Bozköy ilçesinde bulunan zeytinyağı fabrikasının açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sizin için çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli çalışması olarak değerlendireceğiz. Önemli olan gülüşünüz, mutluluğunuz, huzurunuz. Yaparız; Daha iyisini yapacağız, daha fazlasını yapacağız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır Süt Fabrikası’nın ardından küçük üreticilere yönelik yeni bir fabrika oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka bir tarım mümkün” vizyonuyla küçük üreticileri destekleyen Büyükşehir Belediyesi, Bergama Bozköy’de zeytinyağı fabrikası açtı. Açılışın ardından Başkan Soyer ve beraberindeki heyet fabrikayı ziyaret etti. Bozköy halkına zeytin fidanı dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4,5 yılda bölgeye 2 milyondan fazla zeytin fidanı dağıttı.Soyer: “Şikayetlerinizi hafifletmek için buradayız”
Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi neden kooperatiflerle uğraşıyor? Neden koyun ve manda dağıtıp sütünüzü alıyorlar hiç düşündünüz mü? Bakanlık var ama büyükşehir kanunu ile sizlere destek sağlamak bizim önceliğimiz. Fakir olmanıza, köylerinizi terk etmenize izin veremezdik. Bu yüzden buradayız. “İzmir Büyükşehir Belediyesi sizlerin mağduriyetlerini gidermek için burada” dedi.“Fakir olmanıza izin vermiyoruz”
Köylünün doğduğu yerden memnun olmasının önemine vurgu yapan Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi: “Köylü doğduğu yerden memnun değilse; Daha sonra çocuklarınız, torunlarınız, kardeşleriniz şehre göç eder, çeşitli yerlerde iş ararlar. Ya işsizler ordusuna katılır ya da düşük ücretli işçi olur. Eğer köyünde kalıp ailesini geçindirecek bir gelir elde ediyorsa neden şehre gitsin ki? Yiyecek yemeği varsa ve zeytinlerden sıktığı parayla ailesine destek olabiliyorsa neden ayrılsın ki? Yaşadığımız sistem çocuklarınızın işsiz kalmasını, ucuz işgücüne sahip olmasını istiyor. Bu yüzden doğduğunuz yer sizin memnuniyetinizi umursamıyor. Sizin yoksullaşmanız yoluyla kendi zenginliğini inşa ediyor. O yüzden buna izin vermiyoruz, bu fabrikayı açacağız” dedi.“Daha iyisini yapacağız, daha fazlasını yapacağız”
Bütün Şehir Yasası’nın ardından tarımsal faaliyetlere öncelik verdiğini belirten Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi: “Sizin için çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli çalışması olarak değerlendireceğiz. Önemli olan gülüşünüz, mutluluğunuz, huzurunuz. Bunu sağlayamıyorsak büyükşehir belediyesi olarak görevimizi yapmadığımızı düşünüyoruz. Daha iyisini, daha fazlasını yapacağız. Sistem çalışsaydı hem köylü hem de kentli mutlu olurdu. Ama bazıları bundan memnun değil. 30 milyon insan asgari ücretin altında gelirle geçinmeye çalışıyor. Emin olun ki bu yoksulluk kaynaklarımızın yetersizliğinden veya dış güçlerin oyunundan kaynaklanmamaktadır. “Bazıları bizim sırtımızdan ciddi kazançlar elde ediyor” dedi.“Değişim karşılığında köylü hesapları oluşturuyoruz ve korumalı köylü hesapları oluşturuyoruz”
Köylülere sonuna kadar destek vereceklerini belirten Soyer, şöyle konuştu: “Kurum korumalı bir mevduat hesabı var. Bazıları döviz yükselse bile parasını koruyor. Milyonerlere milyarlarca lira para kazandırdılar, parası olanları korumak için kurdukları bir sistem. Döviz korumalı mevduat hesabı… Ayrıca döviz korumalı çiftçi ve çiftçi hesapları da oluşturuyoruz. Seni sonuna kadar koruyacağız. Her şeyin enflasyon tarafından ezilmesine izin vermeyeceğiz. Haklarınızı savunacağız. “Terinizi, köyünüzü, ülkenizi sonuna kadar koruyacağız” dedi. Neptün Soyer: “Demokrasi en çok korumamız gereken değerlerden biri”
İzmir Köy Kooperatif Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim kampanyasını 4,5 yıl önce İzmir’in refahını artırmak gibi uzun vadeli hedeflerle başlatmıştı. Neptün Soyer, “‘Size demokrasi sözü veriyorum.’ Demokrasinin bize kazandırdığını söyledi. Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Geleceğin Türkiye’si İzmir” kitapçığından alıntı yapan Neptün Soyer, şunları söyledi: “Bülent Ecevit’in de 1970’li yıllardan bu yana dile getirdiği ekonomik demokrasiyi bize vaat etti. Bugün bu fabrikayla eşit paylaşımın ve eşitliğin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Ekonomi demokrasiyle taçlandırılabilir. Ekonomik demokrasi, halkın gücünü örgütleyerek onları ekonomik girişimcilere dönüştürmektir. İnsanları üretimin öznesi olarak kabul ederek refahın tabana yayılmasını sağlamaktır. Ekolojik demokrasi, doğayı dışlamadan bu tanımın yenilenmesi anlamına gelir. Demokrasinin tanımını yapan Neptün Soyer, “Herkes zengin olabilir ama bu gelirin demokrasi yoluyla adil bir şekilde dağıtılması ülkeyi zengin edecektir” dedi. Neptün Soyer, broşürden şunları söyledi: “Sağduyu ile yerel kalkınma politikasının uygulanması, İzmir’de kırsal alandan İzmir limanına kadar uzanan bölgede tarım, turizm, hizmetler, sanayi, ihracat ve enerji sektörleri; Temel değerlerimizi ortaya çıkarmayı ve değer katmayı esas alan bir anlayışla desteklenmektedir. Bütün bu çalışmalar “Ekonomik Demokrasi” başlığı altında yürütülmektedir. Bir insanı zengin etmeyeceğimizi, halkın ekonomisiyle demokrasiyi sağlayarak refahı artıracağımızın sözünü verdiniz. Fabrikanın açılışında verdiğiniz sözü tuttuğunuz için teşekkür ederiz. Demokrasi bu ülkede en çok korumamız gereken değerlerden biridir. “Doğa uğruna, demokrasi için, çocuklarımızın geleceği için” dedi. Sezer: “Soyer’in çalışmaları takdire şayan”
Bozköy tarımsal kalkınma kooperatifi başkanı Muharrem Sezer ise şunları söyledi: “Bugün çok mutlu ve neşeliyim, kendimi tutamıyorum. İyi ki varsın İzmir Büyükşehir Belediyesi, iyi ki varsın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in yaptığı hizmetler ve büyük yatırımlar takdire şayandır. Çok heyecanlıyım. Soyer’in katkısıyla çok güzel çalışmalar var, hepsi çok güzel çalışmalar. “Bugün beni çok onurlandırdınız, gururlandırdınız ve davetimi kabul ettiniz” dedi.
Yapımcı Suzan Sezer de desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederek, “Fabrikamızın köyümüze bereket getirmesini diliyorum” dedi.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking