Jet ski ile 400 km yol giden Çinli aktivist Güney Kore’ye sığındı

0

Yanında sadece bir kask, bir dürbün ve bir pusula bulunan şahsın jet ski’ye beş adet 25 litrelik yakıt tankı bağladığı ortaya çıktı.

Çin’den kaçtığı öngörülen ve 400 kilometrelik deniz mesafesini jet ski ile geçen bir kişi, Güney Kore makamlarınca gözaltına alındı. 

REKLAM

İnsan hakları aktivistleri, ülkeye yasa dışı yollardan girdiği iddiasıyla gözaltına alınan jet ski sürücüsünün, Çin’den kaçan bir muhalif olduğunu açıkladı.  

Sahil Güvenlik Biriminden yapılan açıklamada, 30’lu yaşlardaki şahsın 16 Ağustos’ta Güney Kore’nin batı kıyısında, başkent Seul yakınlarındaki Incheon yakınlarında gözaltına alındığı belirtildi.

Şahsın Incheon’a, (Çin’le Güney Kore arasındaki) Sarı Deniz’in 400 kilometre ötesinde yer alan Çin’in doğusundaki Shandong eyaletinden geldiği belirtiliyor.

Yanında sadece bir kask, bir dürbün ve bir pusula bulunan şahsın jet ski’ye beş adet 25 litrelik yakıt tankı bağladığı ortaya çıktı.

Açıklamada, bu kişinin Güney Kore’ye vardığında çamurlu kıyıda mahsur kaldığı için acil durum hattını aramak zorunda kaldığı ifade edildi. 

Aktivistlere göre bu kişi Çinli aktivist Kwon Pyong

Sahil güvenlik, yaptığı açıklamada, şahsın gözaltına alındığını ve dosyasının da salı günü Incheon Savcılığı’na gönderildiğini bildirdi.

Güney Kore makamları, şahsın kimliğini açıklamadı. 

Ancak CNN’e göre Çinli insan hakları aktivistleri tarafından kurulan ve diğer muhaliflerle yakın çalışan “Dialogue China” isimli kuruluş, gözaltına alınan kişinin Çinli aktivist Kwon Pyong olduğunu duyurdu. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Iowa Eyalet Üniversitesi’nde eğitim alan Kwon, uzun süredir hükümetin otoriter yönetimini ve sert sansür politikalarını açıktan eleştiriyor.

İnsan hakları örgütü Freedom House’a göre, sosyal medyada insan hakları ihlallerine karşı kampanyalar yürüten Kwon, 2014 Hong Kong’da yapılan demokrasi yanlısı protestolara da katıldı. 

Ülkesinde çok defa suçlanan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i Hitler’e benzeten Kwon, çeşitli defalar gözaltına alındı ve yargılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş