Kuantum bilgisayarlar 10 yıl sonra hayatımıza girecek

0

İlham veren teknoloji; Maddenin davranışını mikroskobik düzeyde inceleyen kuantum teorisi

REKLAM

On yıl içinde şimdiye kadar yapılmış en güçlü bilgisayar dünyadaki yerini alacak. “Sussex Üniversitesi”nde:http: //www.sussex.ac.uk/newsandevents/? Id=28441 ile çalışan uluslararası bir bilim insanı grubu, ilk büyük ölçekli kuantum bilgisayarını yapmalarını sağlayacak bir proje hazırladı.

Kuantum bilgisayarlar karmaşık problemleri klasik makinelere göre çok daha hızlı çözebilecek.

Sussex Üniversitesi’nden kuantum teknolojileri profesörü Winfried Hensinger: “Bu teknolojinin sıradan bilgisayarlarla hiçbir ilgisi yok; Teknoloji, “Bu bilgisayar, dünyanın en hızlı süper bilgisayarının bile bir milyon yılını alacak sorunları kolayca çözebilecek” diye açıkladı.

Kuantum hesaplama: Hayalin peşinde koşan bilim insanları, böylesine güçlü bir makinenin futbol sahası büyüklüğünde olacağını söylüyor.

Sussex Üniversitesi Kuantum Teknolojileri profesörü Winfried Hensinger konuyu şu sözlerle açıklıyor:

“Bu, toplumu değiştirebilecek bir buluş ve kolay olmayacak, kuantum bilgisayar yaratmanın basit bir süreç olduğunu söylemiyoruz… Elbette bu planda zorluk yaşanabilecek tüm alanları belirledik. ve oldukça makul bir teknolojik çözüm sunuyoruz.”

Klasik bilgisayarlarda bit adı verilen bilgi birimi zaman içinde ancak 1 veya 0 değerine sahip olabilir; Ancak bir kuantum sisteminde aynı anda hem 1 hem de 0 olabilir, bu da aynı anda birden fazla hesaplama yapılmasına olanak tanır.

Bu teknolojiye ilham veren şey, maddenin davranışını mikroskobik düzeyde inceleyen kuantum teorisidir…

Başta Albert Einstein olmak üzere ünlü bilim insanları onlarca yıldır kuantum fiziğini tartışıyorlar. Artık ilk pratik uygulamalar ilk sonuçlarını veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking