‘Rahim ağzı kanserini önlemek mümkün’

0

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr, rahim ağzı kanserinin, kadın üreme sisteminin rahim ağzındaki hücrelerin anormal büyümesi ve bölünmesi nedeniyle ortaya çıkan bir kanser türü olduğunu söylüyor. Dr. Erhan Yavuz bilgi verdi.

“Alacağınız önlemlerle risk faktörünü ortadan kaldırabilirsiniz.”

Opr. Dr. Erhan Yavuz rahim ağzı kanseri riskini azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi:

“Rahim ağzı kanseri neredeyse tamamen önlenebilir bir kanserdir. HPV aşısı rahim ağzı kanserine neden olan HPV türlerine karşı koruma sağlar. Ergen kız ve erkek çocuklara önerilen bu aşı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önleyerek rahim ağzı kanseri riskini azaltabilir. Pap smear veya smear olarak bilinen düzenli tarama testleri, rahim ağzı kanserinin erken aşamada tespit edilmesi açısından önemlidir. “Bu testler anormal hücresel değişiklikleri tespit edebilir ve tedaviye başlama şansını artırabilir.”

“Cinsel sağlık eğitimi önemli”

Cinsel sağlık eğitiminin gençlerin cinsel sağlık konularında bilinçlenmesine de yardımcı olabileceğini belirten Opr. Dr. Yavuz, şunları söyledi: “Sağlıklı cinsel ilişkiler ve doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak rahim ağzı kanseri riskini azaltabilir. Sigara içmek rahim ağzı kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle sigarayı bırakmak veya sınırlamak önemlidir. Alkol tüketimini minimumda tutmak genel sağlığın korunmasına da yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme alışkanlığını benimsemek vücudunuzu güçlendirebilir ve bağışıklık sisteminizi destekleyerek kanser riskinizi azaltabilir. Düzenli sağlık kontrolleri ve muayeneler rahim ağzı kanseri gibi sağlık sorunlarının erken tespit edilmesi açısından önemlidir. “Doktorunuzun önerdiği düzenli sağlık kontrollerine düzenli katılım, sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.”

Tedavi yöntemleri

Opr, rahim ağzı kanseri tedavisinin hastanın genel sağlık durumuna, kanserin evresine ve diğer faktörlere göre belirlendiğini söyledi. Dr Erhan Yavuz, “Rahim ağzı kanseri tedavisinde kanserli hücrelerin ve dokuların alınmasına yönelik ameliyatlar sıklıkla kullanılıyor. Cerrahi seçenekler arasında konizasyon (rahmin alınması), histerektomi (rahmin tamamen veya kısmen çıkarılması) ve lenf düğümlerinin çıkarılması yer alabilir. Ayrıca radyoterapi tedavisi de uygulanmaktadır. Amaç, yüksek enerjili ışınlar kullanarak kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini kontrol etmektir. Rahim ağzı kanserinde lenf düğümlerindeki tümör hücrelerinin lokal kontrolü ve tedavisi amacıyla radyoterapi uygulanabilmektedir. Kemoterapi tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini kontrol etmek için ilaçların kullanılmasını içerir. Kemoterapi rahim ağzı kanseri için diğer tedavilerle birlikte veya bunların yerine kullanılabilir. Bazı durumlarda tümör hücrelerinin belirli genetik veya biyolojik özelliklerine karşı etkili olan hedefe yönelik ilaçlar kullanılabilir. Bu tür tedaviler, özellikle ilerlemiş veya tekrarlayan rahim ağzı kanseri için düşünülebilir. İmmünoterapi, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kanserle savaşmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. İmmünoterapi bazı durumlarda rahim ağzı kanserini tedavi etmek için de kullanılabilir. Tedavi planı hastanın genel sağlık durumuna, kanserin evresine, türüne ve diğer bireysel faktörlere göre özelleştirilir. Tedavi sırasında oluşabilecek yan etkiler ve sonuçlar, tedaviyi yönlendiren sağlık ekibi tarafından hastayla paylaşılır. Tedavi sürecinde hastanın doktoruyla sürekli iletişim halinde olması, endişelerini ve sorularını paylaşması gerekiyor” dedi.

“Kontrollerinizi İhmal Etmeyin”

Opr, herhangi bir şikayeti olmasa bile tüm kadınların yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi ve pap smear yaptırması gerektiğini söyledi. Dr Yavuz, şunları söyledi: “Düzenli sağlık kontrolleri ve tetkikler, olası sorunların erken aşamada tespit edilmesi açısından önemli. Doktorunuzun önerdiği periyodik kontrolleri atlamamak sağlığınızın korunması açısından önemlidir. Bu önlemleri uygulayarak rahim ağzı kanseri riskinizi azaltabilir ve genel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Ancak sağlık sorunlarınız veya endişeleriniz varsa uzman bir doktora başvurmanız önemlidir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş