Rektör Hotar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşşekür etti  – EĞİTİM

0

Eğitimden sağlığa, araştırma geliştirmeden teknolojiye kadar geniş bir yelpazedeki yatırımlarla bilim dünyasındaki yükselişini hızlandırmayı hedefleyen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), üniversiteye katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. DEÜ Rektörü Prof. Türkiye’nin 20 devlet araştırma üniversitesinden biri olan DEÜ’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiği yakın ilgi ve destek sayesinde kısa sürede çok önemli yatırımlara imza atmayı başardıklarını kaydeden Dr. Nükhet Hotar, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bize ihtiyacımız olan tüm imkanları sağladığı için Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.” Araştırma Üniversitemize bugüne kadar verdikleri destekten dolayı şahsım ve Üniversitem adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), yeni devreye aldığı fakülteler, laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve hizmet birimleriyle büyümeye devam ediyor. Eğitimden sağlığa, teknolojiden sosyal bilimlere kadar geniş bir sektör yelpazesindeki yatırımlarla bilim dünyasındaki yükselişini hızlandırmayı hedefleyen DEÜ, üniversiteye yaptığı katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür etti. Topluma hizmet misyonuna yaptığı yatırımlarla vatandaşlar tarafından övgüyle karşılanan DEÜ, geçtiğimiz günlerde uzaktan sağlık hizmeti uygulamasını çok yakında hayata geçireceğini duyurdu.

“İLGİNİZ VE DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu olan Prof., DEÜ’nün ilk kadın rektörüdür. Dr. Nükhet Hotar, sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Rektör Hotar, Türkiye’nin 20 devlet araştırma üniversitesinden biri olan DEÜ’ye Erdoğan’ın yakın ilgisi ve desteği sayesinde kısa sürede çok önemli yatırımlara imza atmayı başardıklarını kaydederek, şöyle konuştu: “Eğitimden sağlığa kadar ihtiyacımız olan her şeye ihtiyacımız var. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için teknolojiden sosyal bilimlere kadar her alanda faaliyet gösteriyoruz.” Bizlere her türlü imkânı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bugüne kadar Üniversitemize vermiş olduğu desteklerden dolayı şahsım ve Üniversitem adına şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, 2013 yılında vurguladığı “Türkiye Yüzyılı” vizyonu doğrultusunda, tam bağımsızlık hayalimizi gerçeğe dönüştürecek proje, hizmet ve buluşları Üniversitemiz ekosistemi içerisinde hayata geçirmeye devam edeceğimizi bildiririz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı; Bu hedef doğrultusunda yeni gelişmeleri sabırsızlıkla beklediğimizi ifade etmek isteriz.

NE YAPILDI?

Tam akredite fakülte ve hizmet birimleriyle öne çıkan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde son dönemde hayata geçirilen projeler hakkında bilgi veren Rektör Hotar, şunları söyledi: “Son dönemde üniversitemizde araştırmalar yapılıyor;

-Diş Hekimliği Fakültesi’ni kurduk, Ağız ve Diş Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Fantom Laboratuvarı’nı açtık.

-İlimizin ilk Veteriner Fakültesini halk sağlığı açısından önemli olan Kiraz’da kurduk. Veteriner Fakültemizde yakın zamanda yeni hizmet birimleri, Teknoloji ve Gıda Hijyeni Araştırma ve Uygulama Birimi, Nekropsi Odası ve Türkiye’de veteriner fakültelerinde bir ilk olan Elektron Mikroskobu Laboratuvarı’nı hizmete açtık.

-Araştırma Uygulaması Hastanemiz çok yakında uzaktan sağlık uygulamasına geçecektir. Bu nedenle doktorlarla görüntülü görüşme sağlayarak hastalara tedavi hizmeti sunacağız. Bu hizmet İzmir ve Ege bölgesinde bir ilktir.

-Yabancı Dil Okulumuzu 50 milyon TL’lik yatırımla yeni binasında inşa ettik.

-Aliağa’da temeli atılan Meslek ve Çevre Hastalıkları Hastanesi’nin inşaatını tamamladık. Toplam 200 yatak kapasiteli ve üç bloktan oluşan 52 bin metrekare kapalı alana sahip hastanemizin kısa sürede hizmet vermesini sağlayacağız.

-6,4 milyon TL yatırımla BT altyapımızı ve veri güvenliği uygulamalarımızı yeniledik.

-Tınaztepe yerleşkemizde spor kompleksi, yarı olimpik yüzme havuzu ve okçuluk sahasını hizmete açtık.

-Yenilenebilir enerji kaynakları için Buca Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ve DEPARK gibi birimlerimizde güneş enerjisi sistemlerini devreye aldık.

-Spora yatırımlarımız tüm hızıyla devam ederken, sporcularımızın birçok organizasyonda elde ettiği başarılarla gurur duyuyoruz. Adını kıtalararası dünya ağır siklet boks şampiyonu Türk milli atlet Sinan Şamil Sam’den alan Tınaztepe spor salonuna “Sinan Şamil Sam Fitness Merkezi”ni ekledik.

-Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında Sosyal Bilimler Araştırma ve Veri Laboratuvarı’nı oluşturduk.

-Hemşirelik Fakültesi Simülasyon Laboratuvarının devreye alınmasında; Yaklaşık 15 milyon TL yatırımla inşa ettiğimiz Oksijen Üretim Merkezini hastanemize kazandırdık. Uyku Bozuklukları ve Epilepsi İzleme Merkezimizi açtık; Medikal Estetik ve Kozmetoloji Ünitesini yeniledik.

-Buca Dokuzçeşmeler yerleşkesinde bulunan Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (DEUZEM) yeni bir eğitim hizmeti olan “Sürdürülebilir Meta Sınıf”ı kazandırdık. Üniversitemizin yenilikçilik ruhunu ortaya koyan Meta Dersimiz, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu doğrultusunda ülkemizin belirlediği sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyen, çevreye duyarlı ve teknoloji odaklı bir eğitim yaklaşımını temsil etmektedir.

-Bölgesel hizmet veren hastanemiz bünyesinde Türkiye’nin ilk translasyonel onkoloji anabilim dalını ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp araştırma ve uygulama merkezini açtık. Son olarak GETAT merkezimizde “Ozon Sauna Kabini” isimli uygulamayı hizmete aldık.

-DEÜ Hastanemizin Gündüz Merkezini, ameliyathanelerini ve ortak alanlarını yeniledik.

-Her zaman Uygulama Araştırma Hastanesi bünyesinde; Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ilk genetik obezite tarama polikliniği, klinik araştırma koordinasyon birimi ve şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmet birimini kurduk. Hastane mutfağımızın fiziki koşullarını iyileştirdik. Hastanemiz bünyesinde çamaşırhane oluşturarak ciddi bir tasarruf sağladık.

-Ülkemizin ilk sağlık temalı teknoparkı olan DEPARK’ın Balçova’daki 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Kampüsü’ndeki alanının Cumhurbaşkanı kararıyla yüzde 60 oranında genişletilmesini sağladık. Bu kapsamda TGB-3 bölgesinde yer alan DEPARK Defne binamızın açılışını yakın zamanda gerçekleştireceğiz.

-Sağlık ve sanat kampüsümüze 118 milyon TL yatırım bedeliyle yeni yemekhane binasının temelini 15 Temmuz’da attık. Buca kız öğrenci yurdunu 28 milyon TL’lik yatırımla yeniledik ve törenle açılışını yaptık.

-Binlerce eserin yer aldığı ve Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında bir ilk olan “Denizaltı Kültür Mirası, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanesi”ni Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’ne kazandırdık.

-Yükseköğretim Kurulu’nun hazırladığı “Üniversite Genel İzleme ve Değerlendirme Raporu 2023″te önemli bir başarı elde ettik. Raporda Türkiye 3 farklı göstergede birinci sırada yer aldı; 7 göstergede Türkiye’de ilk 5’te yer aldık.

-Üniversitemiz, yerli üretime dayalı milli havacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TAI) ile kapsamlı bir iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında Mühendislik Fakültemiz Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü bünyesinde yer alan “DEÜ-TUSAŞ Akış Dinamiği ve Simülasyon Laboratuvarı”nın açılışını gerçekleştirdik. Laboratuvarımız milli bir girişim olarak geleceğin uçuş teknolojilerine yön verecek ve dışa bağımlılığı azaltacaktır.

Bu ve benzeri birçok yatırımı üyelerimizle birlikte, devletimizin desteğiyle, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccühüyle hayata geçirdik. YÖKAK (Yükseköğretim Kalite Kurulu) Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip olan Üniversitemiz, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında kalıcı olarak yer alma idealiyle çalışmaktadır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking