Sağlıklı Beslenmenin Önemli Bileşenleri: Acı Marul

0
genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Yaz aylarında sarı çiçekler açan ve güzel görünen acı marul, aynı zamanda beyaz süt de içerir. Karadeniz ve Ege bölgelerinde salata olarak kullanılmasının yanı sıra birçok bölgede pasta yapımında da kullanılmaktadır.

Sağlıklı beslenmenin önemli bileşenleri: acı marul

Acı marul, önemli faydalarının yanı sıra sağlıklı beslenmenin güçlü bileşenleri arasında yer alıyor. Türkiye genelinde bulunup yetiştirilmesinin yanı sıra çeşitli gıdalara katılarak da tüketilmektedir.

Yabani marul, eşek marulu, yabani marul veya yağlı marul gibi isimlerle de bilinmektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal düzeyde sağladığı faydalarla ön plana çıkıyor. Öte yandan acı marul olarak bilinse de aslında yemeklere eklendiğinde farklı bir lezzet katıyor.

Acı marul bitkisinin faydaları nelerdir?

Acı marul, her şeyden önce insan sağlığı açısından sunduğu faydalar nedeniyle düzenli olarak tüketilen besinlerin başında geliyor. Türkiye genelinde yetiştirilmesinin yanı sıra hem tek başına hem de farklı besinlerle birlikte tüketilebilmektedir.

– Kalp krizini önlemeye yardımcı olur.

– Kurutulmuş yapraklar safra kesesinin düzgün çalışmasını sağlar.

– Önemli miktarda C vitamini, potasyum ve lif içerir.

– Beyaz süt içerir ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

– Sakinleştirici etkisi vardır.

– Mide rahatsızlıklarını giderir ve hazımsızlığa karşı etkilidir.

– Tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

– Saç köklerini güçlendirir ve kepeği giderir.

Bu sayede yukarıda saydığımız birçok avantajın yanında önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle fiziksel veya psikolojik rahatlama sağladığı için düzenli olarak tüketilebilir. Özellikle salatalara veya hamur işleri ve benzeri yiyeceklere eklenerek karışımına göre değerlendirilen bir besindir.

Acı marul bitkisi nasıl kullanılır?

Acı marul bitkisi çoklu kullanımlarıyla ön plana çıkıyor. Şekli ne olursa olsun düzenli olarak tüketilmesi gereken önemli ve faydalı bitki türleri arasındadır.

– İyice temizlendikten sonra tek başına tüketilebilir.

– Salatalara eklenerek yemeklerde kullanılabilir.

– Hamur işlerine eklenebilir.

– Bitkinin kökü kurutularak kahve şeklinde tüketilebilir.

Bu sayede acı marulun yukarıda gösterilen formlara göre farklı şekillerde kullanılması ve tüketilmesi mümkün olmaktadır. Ancak bu marulu alırken uzman desteği almak önemlidir. Çünkü görünüş itibariyle diğer yabani bitkilerle karıştırılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş