Save the Children: 2023’te Batı Şeria’da öldürülen çocuk sayısı en az 101

0

Kuruluştan yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana İsrail askerleri veya kaçak yerleşimciler tarafından öldürülen Filistinli çocukların sayısı 63 iken, neredeyse her gün birden fazla çocuğun öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, BM raporlarına göre bu dönemde yerleşimci saldırıları ve kısıtlamalar nedeniyle 388 çocuğun yerinden edildiği, en az 101 Filistinli çocuğun öldürüldüğü vurgulandı. Batı Şeria’da bu yıl 2005’ten bu yana 36’ya yükseldi.” “Bu, 2022’de en fazla ölümün yaşandığı yıl üç katına çıktı. Ayrıca bu yıl en az 39 İsrailli çocuk öldürüldü.”


“Bu durum ciddi insan hakları kaygılarına yol açıyor.”

Açıklamada, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki çatışmaların yanı sıra ölümlerin de çocukların okuldan dışlanmasına, temel ihtiyaç ve hizmetlere erişememesine yol açtığının altı çizildi. “Batı Şeria’daki kontrol noktalarından geçmeye çalışan çocukların telefonlarına ve sosyal medya paylaşımlarına el konulması nedeniyle askeri gözaltı sistemi, “Bu çocukların gözaltında tutulması, ifade özgürlüğü, mahremiyet ve özgürlükten yoksun bırakma dahil olmak üzere ciddi insan hakları endişelerini beraberinde getiriyor.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Save the Children Filistin direktörü Jason Lee, tüm gözlerin Gazze’deki saldırılarda olduğu bir dönemde Batı Şeria’daki çocukların durumunun da kötüleştiğini söyledi.

“Gazze’de sivil ölümleri devam ettikçe bunların çocuk haklarının ayaklar altına alındığı Batı Şeria’ya yayılma ihtimali de artıyor” yorumunu yapan Lee, İsrail’e çocuklara karşı güç kullanmayı bırakması çağrısında bulundu.


“Gazze’de öldürülen çocukların sayısı, dünyadaki tüm çatışma bölgelerinde öldürülen çocukların toplam sayısını aşıyor.”

Çocuk ölümlerine ilişkin bağımsız bir soruşturma yapılması gerektiğini söyleyen Lee, şunları söyledi: “Gazze, Batı Şeria ve İsrail’deki çocuk hakları ihlallerine son vermenin ve çocukların uzun vadeli güvenliğini sağlamanın zamanı geldi. Başka hiçbir şey onlara bu güvenceyi sağlayamaz.” hak ettikleri gelecek.”

Save the Children daha önce İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında öldürülen çocuk sayısının 2019’dan bu yana dünya çapındaki tüm çatışma bölgelerinde öldürülen toplam çocuk sayısından daha fazla olduğunu açıklamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş