Tıp literatüründe böylesi yok! Dünyada ilk defa Türkiye’de görüldü

0

Yalova’da yaşayan Fransız asıllı otistik hasta Rana Akgül’e (10) glomus tümörü tanısı konuldu. Hakkında bilgi sahibi olmadıkları için Fransız doktorların görmezden geldiği ve Türkiye’deki birçok hastanede doktorlar tarafından “ameliyat masasında kalacağı ve felç olacağı” söylenen Akgül, başarılı geçen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Konuyla ilgili Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel, şunları söyledi: “Rana özel bir çocuk ve yaklaşık 5 yıldır boyunda kitle sorunu olan bir hasta. İlk başta bunun lenf bezi olduğunu düşünüp o açıdan takip ettiler ama sonra baktılar ve bunun lenf bezi değil, tümör olduğunu keşfettiler. Hastamız Yalova’dan aramıza katıldı. Beklemenin bir anlamı olmadığını söyledim. Çünkü bekledikçe büyüyecek ve çıkarılması zorlaşacaktır. Keşke küçükken daha önce bakılsaydı. Doktorlarımız bazen bu tümörün çok sık görülmemesi ve hastayı takip edebilecek kadar zaman kazanmaları nedeniyle ne yapacaklarını bilemiyorlar. Fakat bu hastaya yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Kızımızda da bunu gördük. Küçük bir tümör büyüdükçe daha büyük bir sorun haline gelir. Çıkarmak bizim için zordu, hasta için de zor. 10 yaşındaki bir çocuktan 6,5 cm’lik tümörü çıkardık. “Çıkarma sırasında ciddi sorunlar yaşanabilirdi ama çok şükür hiçbir sorun yaşamadık” dedi.

“DÜNYADA İLK KEZ OTİZMLİ BİR HASTADAKİ Glomus Tümörünü Çıkardık”

Glomus tümörü tanısı konulur konulmaz ameliyatın planlanması gerektiğini vurgulayan Başel, şöyle konuştu: “Ameliyat yapılamıyorsa tedaviye başvurulmalıdır. İkinci bir hata olarak biyopsi yapmaya çalışıyorlar. Bu hastaya da teklif edildi ama ben böyle bir şey yapma dedim. Çünkü biyopsi ani kanama ve acil ameliyat gerektirebilir. O zaman işler daha da karmaşıklaşacak. Ve bu kızımız özel bir küçük kız. Literatürü taradım. Otizmli bir hastada glomus tümörünü çıkaran ilk kişi bizdik. Dünyada ilk. Literatür incelememde başka bir şey göremedim. Çocuk olmak da önemlidir. Bu yaşlarda genellikle görülmez. Şu ana kadar Rana’lı üç hastamız oldu. “Yani literatürde dünyada ilk kez otizmli bir hastada glomus tümörünü çıkardık ve bu çok büyük bir tümördü” dedi.

“HİÇBİR RİSK OLUŞMADI”

Baba Orhan Akgül, kızı Rana’nın ilk olarak Fransa’daki aile doktoruna götürüldüğünü belirterek, “Orada önemli bir şey olmadığını söylediler. Daha sonra Türkiye’de nöbet geçirdi. MR’da kitle olduğunu gören doktorlar bizi çok korkuttu. Oğlumuzun felçli olabileceğini ve masaya bırakılacağını söylediler. Sonra aramaya başladım. Halil Bey karşımıza çıktı. Hakkında yapılan yorumlar ve bize duyduğu güven doğrultusunda kendisini burada ameliyat etmeye karar verdik. Bilet aldık ve geldik. Buraya biraz kaygılı ve kaygılı geldim. Çünkü Van dediğimde insanların vereceği tepkilerden endişeleniyordum. Allah’a şükür sağlık durumu iyi. Bize söylenen risklerin hiçbiri gerçekleşmedi. Sesine de hiçbir şey olmadı. Otizmli olduğu için zaten bazı sözleri söylemişti. “Umarım bu ameliyattan sonra ses telleri rahatlayacağı için konuşmasının daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

“KIZIMIZI AMELİYATTA KONUŞTUĞUMUZ GİBİ O BİZİ KIZIMIZ OLDU”

Anne Zeynep Akgül, kızının 2 ay önce epilepsi krizi geçirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Bursa’da birçok hastaneye gittik ama beklediğimizi bulamadı. Anne-baba olarak bizi çok korkuttular. Çok şükür Halil hocaya ulaştık. Halil’in öğretmeni hemen gelmenizi söyledi. Büyük bir kaygıyla geldik ama hiçbir risk olmadığı söylendi. Allah Halil hocadan razı olsun. Kızımızı ameliyatta nasıl doğurttuysak aynı şekilde bize geri verdi. “Allah onun gibi öğretmenleri aramızdan ayırmasın” dedi.

İHA

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İş yerinde vuruldu!  Mahkemede şok sözlerİş yerinde vuruldu! Mahkemede şok sözler
Bir Türk vatandaşını sokak ortasında vurdular!  Polise tepki varBir Türk vatandaşını sokak ortasında vurdular! Polise tepki var
Onu birkaç kez bıçakladı ve bunun bir namus meselesi olduğunu söyleyerek sokağa attı.Onu birkaç kez bıçakladı ve bunun bir namus meselesi olduğunu söyleyerek sokağa attı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş