Gürcistan’ın tarihi sembolü: Svetitskhoveli Katedrali

0

Kartpostallarda, hala Gürcistan’ın en büyük ikinci kilisesi olan Svetitskhoveli Katedrali’ni keşfediyoruz.

Kartpostalların bu bölümünde, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 20 km kuzeybatısında bulunan Ortodoksların ana ibadet yeri olan Svetitskhoveli Katedrali’ni keşfediyoruz. 1010 ile 1029 yılları arasında yaptırılan katedralde birçok Gürcü kralı ve Hz.

Bu katedral, ülkedeki en saygın ibadet yerlerinden biridir. Burası İpek Yolu üzerindeki ana hac merkezlerinden biriydi. Bugün bile, bu duvarların arkasında eski ve önemli gelenekler korunmaktadır.

Bu alan bir kilise, çan kulesi, kale ve manastırdan oluşmaktadır. Feodal mimarinin yüksek sanatsal değerini temsil eden Svetitskhoveli, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kafkas Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Buba Kudava, Svetitskhoveli’nin Gürcistan için önemini şöyle açıklıyor: “Svetitskhoveli bizim için sadece bir kilise, dini bir yer, kutsal bir türbe veya kralların mezarı değil. Savaş, inşaat, yıkım ve müteakip yeniden yapılanma yoluyla tüm Gürcistan tarihini kapsayan bir yer.” kelimelerle açıklayın.

Gürcüce “Yaşayan Sütun” anlamına gelen kilisenin adı bile bu hikayenin temsilcisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking